مطالب مربوط به بخش: فایل های مفید

کتاب مکاتبات بازرگانی بین المللی

نوشته شده توسط: admin

به نام خدا

خوشحالم به دوستان اطلاع بدم کتاب جدیدی تحت عنوان ” مکاتبات بازرگانی بین المللی” چاپ شده و در حال حاضر قابل دسترس هست. این کتاب در کتابفروشی گوهر در خیابان انقلاب توزیع می گردد. کتاب در سه فصل کوتاه به شرح زیر سازماندهی شده است:

فصل اول با عنوان زبان عمومی در مکاتبات بازرگانی به بررسی مفاهیم مهم زبان انگلیسی و کاربرد آنها در مکاتبات بازرگانی اختصاص داده شده است. فصل دوم تحت عنوان “قالب و ساختار نامه­های بازرگانی” به بررسی ساختار و چارچوب نامه­های بازرگانی تخصیص داده شده است. فصل سوم که مهمترین قسمت کتاب است، به ارائه و بررسی نمونه نامه­های مورد استفاده در بازرگانی بین­الملل اختصاص یافته است. در این فصل تحت عنوان “نامه­های بازرگانی” تلاش شده تا نمونه ­نامه­های متناسب با سیستم بازرگانی کشور مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

سلامت باشید.

محترم 

Loading ... Loading ...

رایزن های بازرگانی ایران

نوشته شده توسط: admin

به نام خدا

پایگاه اطلاعاتی رایزنان بازرگانی ایران در کشورهای هدف در لینک قابل دسترس می باشد. 

http://fa.tpo.ir/documents/document/13015/16755/portal.aspx

Loading ... Loading ...

گردآوری اطلاعات از چین

نوشته شده توسط: admin

به نام خدا

چین در حال حاضر مهمترین شریک تجاری کشور عزیز ماست و تجار زیادی بدلیل مشکلات سیستم بانکی مجبور هستند بصورت پیش پرداخت وجه معامله خود را پرداخت کنند. گردآوری اطلاعات از چین و شناخت تامین کننده مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است و از سوی دیگر این بازار و شرکتها و تجار آن از ویژگیهای خاصی برخوردارند. در این بخش لیست سایت چندین اتحادیه و صنف کشور چین آورده شده که برای گردآوری اطلاعات و شناخت تامین کننده ها میتواند مفید باشد. اینجانب همه سایتها را بررسی ننموده ام و ممکن است بعضی از آنها خارج از خدمت باشند. در هر صورت از دوستان انتظار میرود با دقت از اطلاعات بدست آمده استفاده نمایند.

 china

Loading ... Loading ...

راهکارهای جلوگیری از کلاهبرداری فروشنده خارجی در روش پرداخت TT یا پیش پرداخت

نوشته شده توسط: admin

به نام خدا

در معاملات بین المللی روشهای متنوعی برای انتقال و پرداخت پول به فروشنده وجود دارد.مهمترین این روشها عبارتند از:

  •  پیش پرداخت advance payment یا TT
  • خرید نسیه یا open account
  • برات یا bill of exchange
  • اعتبار اسنادی یا letter of credit

هر کدام از این روشها نکات و مسایل مهمی دارند که ما در کلاس تجارت و بازرگانی بین الملل مورد بحث و بررسی قرار می دهیم. اما در این متن مختصر مطالب و راهکارهای مفیدی جهت استفاده از روش اول ارایه میشه. در روش اول خریدار وجه معامله را به روشهای متنوع از جمله صرافی به فروشنده پرداخت میکنه و بعد منتظر میمونه تا فروشنده کالا رو حمل و ارسال کنه.در ماههای اخیر این روش بسیار شایع شده و به خاطر مشکلات بانکی ما عموما مجبور هستیم حد اقل درصدی از پول رو به فروشنده پرداخت کنیم و بعد منتظر بمونیم تا فروشنده کالا رو ارسال کنه. در این روش ممکن هست فروشنده با اقدامات خاص بعد از دریافت مبلغ معامله از ارسال کالا خودداری کنه. در زیر چند راهکار ارایه میشه که میتونه برای تجار عزیز مفید واقع بشه.(این راهکارها در چند روز آینده به ترتیب نوشته میشوند و از دوستانی که تجربیاتی دارن دعوت میشه زیر همین مطلب اعلام کنند تا در اختیار دوستان دیگه قرار بگیره)

الف: اعتبار سنجی فروشنده قبل از ارسال کالا که راهکارهای بسیار متعدد دارد

۱- استفاده از اینترنت و ابزارهای الکترونیکی

۲- درخواست پروفایل کسب و کار از فروشنده که یه نمونه فرم خام در سایت برای این موضوع در اختیار دوستان قرار گرفته

۳- استفاده از منابع اطلاعاتی و کمکهای رایزن های بازرگانی در کشورهای مختلف(اطلاعات رایزن های بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف را می توانید از سایت www.tpo.ir دریافت کنید)

۴- استفاده از خدمات سفارتخانه ها و مراکز اطلاعاتی کشورهای مختلف در ایران

۵- استفاده از سایت های اطلاعاتی دولتی کشورهای فروشنده از جمله سایت سازمان توسعه تجارت کشورها با جستجوی عبارت زیر در موتورهای جستجوگر trade promotion center of …t  با ذکر نام کشور هدف

۶-استفاده از شرکتهای ایرانی مستقر در کشور مبدا، این شرکتها با دریافت کارمزد کم به ارزیابی و بررسی اعتبار و وضعیت شرکت فروشنده می پردازند.

۷-۰۰۰

ب: داشتن قرارداد حرفه ای که نکات زیر در اون رعایت شده

۱- استفاده از قاعده مناسب در معامله(اینکوترمز تعریف شده و شفاف)

۲- تعیین زمان دقیق تحویل کالا

۳- تعیین جرایم تاخیر در تحویل delayed delivery penalty

4- تعیین غرامت و خسارت در ماده liquidated damages

5- تعیین شرایط فسخ قرارداد که معمولا در قراردادهای بین المللی به چهار دلیل انجام میشه

۶- تعیین تبعات فسخ قرارداد و تعیین تکلیف برای وجوه پرداخت شده ای که هنوز کالایی در برابر آنها ارسال نشده

۷-… 

ج: خواستن اسناد مناسب و تایید شده از فروشنده

۱- عدم پرداخت ۱۰۰% مبلغ قبل از ارسال کالا و انجام پرداخت ترکیبی

۲- درخواست اصل(خیلی بعید هست که فروشنده بپذیرد…) یا کپی اسناد برای بررسی جهت پرداخت مابقی مبلغ

۳- درخواست سند بازرسی کالا توسط موسسات بازرسی معتبر، گواهی بازرسی فوق که از نوع PSI هست باید توسط شرکتهای معتبر صادر شده باشه که خریدار انتخاب میکنه و دلالت بر تطابق کالا با اسناد در ابعاد کمیت، کیفیت، بسته بندی و بارگیری باشد. این گواهی بازرسی در صورتی که توسط شرکتهای خارجی صادر شده باشه باید توسط اتاق بازرگانی کشور ذینفع و کنسولگری جمهوری اسلامی ایران تایید شده باشه.

۴- بعد از دریافت کپی اسناد از فروشنده با مراجع صادر کننده تماس برقرار می کنیم و از صحت اطلاعات مندرج در اونها مطمئن میشیم. 

د: درخواست ضمانتنامه بانکی پیش پرداخت برای معاملاتی که حجم ارزی بالایی برای پیش پرداخت به طرف خارجی پرداخت می شود.

  

Loading ... Loading ...

راهنمای حضور در نمایشگاه های بین المللی

نوشته شده توسط: admin

به نام خدا

چگونگی حضور در نمایشگاه های بین المللی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در این بخش یک فایل دریافت شده ازمنبع دیگر دراختیار دوستان قرار می گیرد. ضمن تشکر از محقق محترم مطالعه این فایل را به کلیه دوستان توصیه می نمایم. همچنین در آینده نزدیک چند فایل دیگر در خصوص شرکت در نمایشگاه های بین المللی در این بخش بارگذاری خواهد شد.

exhibition

 

 

Loading ... Loading ...

فایلهای کلاس تجارت و بازرگانی بین الملل دانشگاه تهران

نوشته شده توسط: admin

به نام خدا

به اطلاع کلیه شرکت کنندگان کلاس تجارت بین الملل دانشکده مدیریت(موسسه آتیه) می رساند فایلهای مربوط به کلاس در این قسمت قابل دریافت می باشد. هر جلسه تعدادی فایل در اختیار دوستان قرار می گیرد که کاربرد آن در کلاس توضیح داده می شود.

جلسه اول: کلیات و معرفی، مکاتبه و مذاکره بازرگانی

چند فایل مربوط به مکاتبه ومذاکره در بخش های دیگر سایت قابل دریافت می باشد. در ادامه این بخش می توانید فایلهای مذکور را دریافت کنید.

جلسه دوم: پروفرما اینوویس،کارت بازرگانی و ثبت سفارش 

اولین فایل یک پروفرم تکمیل شده است که برای جلسه دوم کلاس به آن نیاز داریم. از شرکت کنندگان انتظار می رود فرم مربوطه را چاپ و در کلاس به همراه داشته باشند تا بتوانیم از آن در تکمیل دیگر فرمها از جمله ثبت سفارش استفاده نماییم. 

  جلسه دوم کلاس در مورد پروفرما اینوویس، کارت بازرگانی و ثبت سفارش می باشد.چند فایل مفید در مورد مفاهیم ذکر شده در اختیار دوستان قرار می گیرد.

۱- فایل مربوط به قانون صادرات و واردات و آیین نامه اجرایی آن که به دوستان توصیه می شود مواد ۲، ۳، ۴، ۶، ۸، ۱۲ و ۱۴ قانون و ۱۰ و ۱۱ آیین نامه را مطالعه نمایند.

ghanoon90

2- فایل مربوط به ضمایم شش گانه قاون صادرات و واردات که شامل لیست کشورها و کالاهای دارای تعرفه ترجیحی و لیست کالاهای مشمول استاندارد اجباری ابتدای سال است.

zamaem1

3-قسمت اول شامل فصل اول تا پنجم سیستم هماهنگ شده در این بخش قابل دریافت است.

 fasl1-5

جلسه سوم: اینکوترمز ۲۰۱۰

جلسه سوم کلاس مربوط به اینکوترمز ۲۰۱۰ است که ۲ فایل در لینکهای بعد همین بخش بارگذاری شده که از دوستان انتظار می رود آن را برای کلاس چاپ نمایند و به همراه داشته باشند.

incoterms_2010_chart

یکی از نکاتی که در این جلسه مورد بحث قرار گرفت بحث تخلیه در قواعد C بود که در این زمینه به مبحث دموراژ کانتینر هم اشاره شد. در زیر آخرین لیست هزینه های دموراژ که توسط انجمن کشتیرانی تدوین شده آورده شده است. البته دموراژ در مورد شناورها نیز مطرح می باشد که بویژه به دوستانی که در بازار کالاهای فله فعالیت می نمایند، توصیه می شود در قرارداد به این نکته دقت نمایند. در قرارداد فروش این کالاها با ذکر یک ماده تحت عنوان DEM/DES به این موضوع پرداخته می شود.

demurrage

جلسه چهارم: بیمه حمل و نقل و روشهای پرداخت بین المللی

جلسه چهارم با مبحث بیمه حمل و نقل شروع، و در ادامه با مباحث پرداخت بین المللی شامل پیش پرداخت یا TT و خرید نسیه ادامه می یابد.

دستور العمل های بانک مرکزی

در این بخش دستور العمل های بانک مرکزی در مورد مسایل ارزی به دوستان ارایه می شود. این مجموعه آخرین نسخه از این دستور العمل ها هستند که امیدوارم برای دوستان مفید باشه. مخصوصا مجموعه اول و دوم…

مطالعه مجموعه اول با عنوان”واردات کالا و خدمت” مربوط به قوانین مربوط به مسایل ارزی واردات کالاها و خدمات را به کلیه دوستان توصیه می نمایم.

forignexchangeregulations1

مجموعه دوم مربوط به بخش” حمل و نقل کالا، بیمه و بازرسی” می باشد. لیست شرکتهای بازرسی معتبر در این بخش قابل دریافت می باشد. 

foreignexchangeregulations2

بخش سوم به مبحث” خدمات ارزی و سایر مبادلات ارزی بین المللی” می پردازد.

 foreignexchangeregulations3

foreignexchangeregulations4

foreignexchangeregulations5_fa

foreignexchangeregulations6

foreignexchangeregulations7

قواعد متحد الشکل اعتبارات اسنادی(UCP600)

متن UCP600 (قواعد متحد الشکل اعتبارات اسنادی نشریه شماره ۶۰۰ اتاق بازرگانی بین المللی) در این بخش در اختیار دوستان قرار می گیرد که مطالعه آن به کلیه دوستان بویژه به صادر کنندگان گرامی توصیه می شود.

ucp600

نمونه FULL TELEX

یک نمونه از متن اعتبار اسنادی که شامل کدهای استاندارد اعتبارات اسنادی هست در زیر ارایه می گردد. این فایل WORD شامل کدهای استاندارد سیستم سوئیفت می باشد که دانستن آنها مفید است.قابل ذکر است یک نمونه واقعی full telex در اسناد جزوه کلاس که به دوستان تحویل شده، هست که در کلاس مورد بررسی و تحلیل قرار میگیره. 

full-telex

جلسه پنجم: اعتبارات اسنادی

موضوع جلسه پنجم اعتبارات اسنادی است. در این جلسه ضمن آشنایی با فرایند گشایش اعتبار، به تکمیل فرمهای مربوطه پرداخته می شود. 

جلسه ششم: انواع اعتبار اسنادی، حمل و نقل بین المللی و بازرسی کالا

در ادامه مباحث قبل در این جلسه به تعدادی از انواع اعتبار و کاربرد آنها اشاره می گردد. بعد از بحث روشهای پرداخت بین المللی به مبحث حمل و نقل و مسایل مربوط به آن پرداخته می شود. انواع روشهای حمل و مقایسه آنها از لحاظ هزینه، زمان و ریسک بخشی از این مبحث است. بعلاوه مسئولیتهای شرکت حمل و بارنامه و اطلاعات مندرج در آن مورد بررسی قرار می گیرد. بعد از مبحث حمل وارد موضوع بازرسی و روشهای آن و روشهای اجرایی اخذ مجوز استاندارد شده و موضوعات مربوط به بازرسی کالا و اخذ مجوز استاندارد مورد بررسی قرار خواهد گرفت. چند فایل مفید مرتبط با موضوعات فوق در اختیار دوستان در قرار می گیرد.

فایل زیر مربوط به روشهای پرداخت می باشد.

ch-10-payment

فرم خام بارنامه کشتیرانی جمهوری اسلامی

لیست تعرفه خدمات بندری کشتی ها و کالاها در کلیه بنادر کشور

در زیر لیستی از تعرفه خدمات بندری مورد ارائه به کشتی ها و کالاها در زمینه تخلیه، بارگیری، انبارداری و … آورده شده است.

tariff

قانون ترانزیت کالاهای خارجی

قانون حمل و نقل و یا ترانزیت کالاهای خارجی و آئین نامه اجرایی قانون مذکور در فایل زیر قابل دسترس و مطالعه می باشد.

transit-law

لیست شرکت های حمل و نقل

در فایلی که در این بخش بارگذاری شده می توانید لیست شرکتهای حمل و نقل را مورد استفاده قرار دهید. 

carriers

لیست بنادر مهم جهان

 دوستان مراجعه کننده میتوانند از لینک معتبر زیر اطلاعات تمام بنادر مهم جهان را بدست آورند.

http://www.portfocus.com/

کاتالوگ الکترونیک سازمان بنادر و دریانوردی

کاتالوگ الکترونیک سازمان بنادر و دریانوردی حاوی اطلاعاتی از مهمترین بنادر جنوب و شمال کشور به همراه امکانات و تجهیزات موجود و تعدادی عکس از بنادر مذکور در فایل زیر قابل مشاهده می باشد.

carricata

جلسه هفتم: امور گمرکی و ترخیص کالا

در این جلسه به فلسفه وجودی گمرک، فرایند ترخیص کالا، چگونگی محاسبات گمرک و تکمیل اظهارنامه گمرکی و مواد مهم قانون امور گمرکی پرداخته می شود. 

قانون جدیدامور گمرکی

قانون امور گمرکی در سال ۱۳۹۰ بالاخره بعد از یک دهه به تصویب رسید و نهایی شد. در حال حاضر قانون مصوب سال ۱۳۵۰ اجرا می شود اما جهت اطلاع دوستان از متن قانون جدید، فایل آن در این بخش قابل دریافت می باشد. بعضی مواد مهم این قانون در جلسه هشتم کلاس و همزمان با بررسی فرایند ترخیص کالا و تکمیل اظهارنامه و فرمهای گمرکی تشریح خواهد شد.

 customs-law  

جلسه هشتم: ادامه مبحث امور گمرکی و ترخیص کالا

در این جلسه فرایند ترخیص کالا و چگونگی تکمیل فرم اظهارنامه مورد بررسی قرار می گیرد. ضمنا محاسبات حقوق ورودی و پرداختی ها به گمرک نیز بصورت نمونه انجام میگردد. در پایان چگونگی حل و فصل اختلافات با گمرک و بحث حقوقی ارزش در گمرک نیز مطرح می شود. فرایند ترخیص کالا در فایل زیر بصورت اجمالی ارائه شده است.

gomrok

جدید ۲۷/۸/۹۱

در فایل زیر فرایندها و فرمهای گمرکی آورده شده است. این فایل از سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران اخذ شده است.

customs

Loading ... Loading ...

پروفایل شرکتها

نوشته شده توسط: admin

profile

یک راهکار جهت ارزیابی اعتبار شرکتهای خارجی درخواست پروفایل کسب و کار یا Business Profile آن شرکت می باشد. یک نمونه ساده در این قسمت بارگذاری شده است که دوستان می توانند با تکمیل آن و گنجاندن اطلاعات بیشتر(با توجه به نیاز خود) در آن از آن استفاده نمایند. 

Loading ... Loading ...

چارت اینکوترمز ۲۰۱۰

نوشته شده توسط: admin

۲ چارت اینکوترمز ۲۰۱۰ در این قسمت قابل دریافت می باشد.برای دریافت شکل با کیفیت مناسب روی آن راست کلیک کنید و گزینه save target as را انتخارب کنید و یا با دابل کلیک به اصل تصویر دست یابید.

 

 

 

 

 

Loading ... Loading ...

لیست کتب مفید در زمینه واردات و صادرات

نوشته شده توسط: admin

لیست کتب مفید در زمینه واردات و صادرات :

اکثر کتب کاربردی بوده و در انتشارات موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی قابل تهیه می باشد.

booklist

Loading ... Loading ...

نمونه فرم استاندارد و نحوه تکمیل فرم پروفرم

نوشته شده توسط: admin

نمونه فرم استاندارد و نحوه تکمیل فرم پروفرم در این قسمت قابل دریافت می باشد.spi

Loading ... Loading ...